NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия
4489
Калейдоскоп

Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти. Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г

| 12 Септември 2024, 11:42 ч.
Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия
Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия
Снимка © DFA

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.  

Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.

Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес. 

Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската

Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.  

Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.

„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.

Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 14:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
4489
Калейдоскоп

Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция.

| 12 Септември 2024, 11:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия
Портрет на Уинстън Чърчил, откраднат в канадски хотел, беше намерен в Италия
Снимка © DFA

Фотографски портрет на британския министър-председател Уинстън Чърчил, откраднат от луксозен хотел в Отава, Канада, беше намерен в Италия, съобщи ДПА. Връщането на фотографията ще бъде извършено следващия месец, обявиха канадските власти.

Портретът е озаглавен "Ревящият лъв" и е дело на Юсуф Карш. Кражбата от "Фермон шато Лорие" е докладвана през август 2022 г., се казва в изявление на канадската полиция. Кражбата е извършена между 25 декември 2021 и 6 януари 2022 г. 

Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.

Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.

Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.

Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в

Световноизвестната оперна прима Красимира Стоянова ще бъде член на журито за оперни певци на Международния музикален конкурс ARD - The 73rd ARD International Music Competition 2024, чието откриване е днес в Мюнхен, съобщиха от екипа на певицата.  

The 73rd ARD International Music Competition 2024 е конкурс за инструменталисти и певци. Тази година в различните му категории ще се състезават млади музиканти от следните специалности: обой, виолончело, духов квинтет и оперно пеене. 

Финалът на конкурса за оперни певци е на 14 септември.

Кей-поп звездата Джин от групата Би Ти Ес издаде първия си солов албум Happy, съобщи „Билборд“. Музикалната продукция включва шест песни, които са смесица от музикални стилове.  

Това се случва, след като на 25 октомври феновете чуха за първи път сингъла I`ll Be There. Тази песен предизвика вълнение сред любителите на музиката на Джин. Тя обединява рок от 60-те години на миналия век и модерен денс поп.

Албумът излиза преди самостоятелната поява на Джин във „Вечерното шоу на Джими Фалън“ на 20 ноември, където музикантът ще представи на живо своите песни. Новината беше обявена от самия водещ на предаването във видеоклип. Преди шест години в шоуто на Фалън дебютира групата Би Ти Ес. 

Би Ти Ес дебютира на 13 юни 2013 г., а останалите членове на групата са Ар Ем, Ви, Джимин, Джей-Хоуп, Шуга и Чонгкук. Тя направи южнокорейската

Ватиканските музеи представиха реставрацията на мраморна скулптура „Аполон Белведерски“ на гръцкия бог Аполон от II в., предаде Ройтерс.  

Експертите по реставрация работят години наред върху „Аполон Белведерски“, като поправят фрактури в коленете и краката, почистват цялата статуя с лазери и монтират стълб към основата , за да се увеличи стабилността.

„Този тип реставрация е израз на това, което искаме да бъдат Ватиканските музеи - баланс между традиция, лингвистика и изследване, с поглед, който гледа към бъдещето“, каза Барбара Ята, директор на музеите.

Ватиканските музеи, в които се съхраняват някои от най-големите шедьоври на Ренесанса, както и древноримски и египетски артефакти, са най-надеждният източник на приходи за Светия престол. Те се посещават от около седем милиона посетители годишно и генерират приходи

Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.

В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.

На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз

Портретът е бил продаден с посредничеството на аукционна къща в Лондон на италианец от Генуа. И двете страни не са знаели, че фотографията е крадена. 

Четиридесет и три годишен мъж от Онтарио, Канада, е бил арестуван през април т.г. и му е повдигнато обвинение за кражба и трафик.

Исторически обекти от България и чужбина оживяват в тематична изложба в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград. Културната институция отбелязва Световния ден на туризма - 27  септември с тематична изложба, експонирана във фоайето на библиотеката. Във витрините са изложени материали от фонда на библиотеката, свързани с интересни туристически обекти в България и чужбина, съобщи главният библиотекар Мила Маринова. „Отделено е специално място на Разград и региона с древна и богата история, където в града и околностите могат да се видят исторически паметници от различни епохи - Римският град Абритус – там може да бъде усетен духа на Римската империя“, обясни Маринова. Тя посочи, че едно от най-посещаваните места в региона е историко-археологическият резерват „Сборяново“. Най-важният исторически паметник там е Свещарската гробница

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

Фестивал на азиатската култура се проведе в един от най-големите етнографски комплекси на открито в света - Националният музей на селото “Димитрие Густи” в Букурещ.

Чрез зрелищно шоу с много музика и танци, публиката имаше възможност да се наслади на традициите и обичаите на 13 държави - Бангладеш, Китай, Индия, Индонезия, Иран, Япония, Република Корея, Малайзия, Пакистан, Шри Ланка, Туркменистан, Виетнам. 

“Дойдохме да покажем какво ни прави специални”, обърна се към жителите и гостите на румънската столица посланикът на Иран в Букурещ Саид Хюсеин Садат Мейдани. Той даде някои примери с японското суши, корейската поп музика, индийското сари и иранските килими, станали популярни в цял свят.

Посланикът изтъкна и силните връзки на Румъния с Азия и възможностите за бъдещо икономическо сътрудничество.

“През 2023 търговията

„Борис Христов, каквото и да говорим, е един необичаен случай в българската култура”, каза проф. Пламен Джуров при официалното откриване на фотографска изложба по повод 110 години от рождението на именития оперен певец.

Събитието се състоя снощи в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“ в столицата. 

Експозицията представя 41 фотоса, запечатали най-значимите роли на Борис Христов от световните сцени, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев. 

При откриването на изложбата Ивелина Кючукова, директор на ОКИ „Красно село“, припомни, че експозицията е в столицата от 1 август и идва след пребиваван

Новият сезон на галерия „Структура“ започва с изложбата на Константин Златев – Peace by peace.

Експозицията ще продължи от 17 септември до 12 октомври, съобщават организаторите.

По думите им изложбата е първото самостоятелно представяне на художника след завръщането му в България през 2022 г. Включени са кинетични инсталации, скулптури, обекти, принтове и видеодокументация. Заглавието е парафраза на английския израз piece by piece (в превод – част по част, стъпка по стъпка).

„То коментира смисъла на всяко малко действие, което би отдалечило човечеството от глобална военна катастрофа“, разказват организаторите. 

Константин Златев се занимава с проблемите на насилието като израз на политическа доминация, териториално преразпределение, икономически фактори или религиозни конфликти от доста време, като изследва разли

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Дилиана Перфанов: Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.